OC w życiu prywatnym – jak działa?

ByDaniel

OC w życiu prywatnym – jak działa?

OC w życiu prywatnym to dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa, która pozwoli zabezpieczyć finansowo szkody wyrządzone na cudzym mieniu przez dorosłych, dzieci lub zwierzęta domowe. OC w życiu prywatnym możemy kupić jako osobną polisę lub jako rozszerzenie do ubezpieczanej nieruchomości. Może się zdarzyć, że straty materialne lub finansowe spowodowane nieumyślnym działaniem przewyższą nasze możliwości finansowe. Aby uniknąć wysokich roszczeń ze strony poszkodowanej osoby, warto posiadać OC w życiu prywatnym. Unikniemy wówczas stresu i dodatkowych kłopotów w sytuacji, gdy zalaliśmy mieszkanie lokatorom z niższego piętra, lub gdy nasze dziecko uszkodziło lakier cudzego samochodu.

OC w życiu prywatnym – czym jest, jak działa i ile trwa?

OC w życiu prywatnym należy do tzw. polis ochrony mienia. Często dodawane jest w formie rozszerzenia do polisy mieszkaniowej i dotyczy odpowiedzialności cywilnej z tytułu zdarzeń powstałych na skutek naszej nieuwagi czy niefrasobliwości. Dzięki polisie OC w życiu prywatnym możemy uniknąć kosztów w przypadku roszczeń finansowych ze strony poszkodowanych. Nie mogą to jednak być osoby z nami spokrewnione, ani współlokatorzy. OC w życiu prywatnym można dokupić do wariantu podstawowego polisy mieszkaniowej, czyli ochrony od ognia i innych zdarzeń losowych. Ochrona z OC w życiu prywatnym trwa tyle, ile sama polisa. Najczęściej jest to okres 1 roku z opcją przedłużenia na kolejne lata. Zdarza się, że niektóre towarzystwa oferują również polisy na 3 lata.

Jakie szkody obejmuje OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym zabezpiecza finansowo przed konsekwencjami naszych nieumyślnych działań i szkód, które wyrządzimy na mieniu należącym do osób trzecich lub na nich samych. Należy zaznaczyć, że chodzi tutaj jedynie o zdarzenia będące konsekwencją przypadkowych zdarzeń, a nie zaniedbań czy celowych czynów 

W praktyce odszkodowanie z OC w życiu prywatnym najczęściej wypłacane jest w następujących sytuacjach: 

  • upadek osoby trzeciej na terenie naszej posesji;
  • uszkodzenie cudzego samochodu przez nasze dziecko;
  • zaatakowanie przechodnia przez naszego psa;
  • przypadkowe spowodowanie kontuzji jednego z zawodników podczas uprawiania sportów rekreacyjnych (np. piłka nożna, siatkówka, koszykówka);
  • przypadkowe uszkodzenie lub zniszczenie wyposażenia miejsca pobytu turystycznego (np. hotelu lub pensjonatu);
  • potrącenie przechodnia podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej lub na rowerze.

Jak kupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Polisę OC w życiu prywatnym możemy wykupić osobno lub w pakiecie z ubezpieczeniem domu czy mieszkania w trzech wariantach:

  • jako rozszerzenie do stałych elementów nieruchomości,
  • jako rozszerzenie do stałych elementów nieruchomości oraz wyposażenia,
  • jako rozszerzenie do wyposażenia nieruchomości.

Pierwsze dwie opcje dedykowane są właścicielom domu lub mieszkania, trzecia – lokatorom wynajmującym nieruchomość. W ten sposób mogą oni zabezpieczyć się finansowo przed koniecznością pokrycia strat, np. w przypadku pęknięcia wężyka od pralki i zalania mieszkania z dołu.

About the author

Daniel administrator